Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Rozdiel medzi PUR a PIR penou

Penová izolácia patrí v súčasnej dobe medzi najefektívnejšie stavebné a priemyselné izolácie. Občas však môžete naraziť na dva rôzne termíny – PUR pena a PIR pena. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aký je medzi týmito materiálmi rozdiel a aké výhody poskytuje penová izolácia ako taká.

Princíp PIR a PUR peny

Vlastnosti polyisokyanurátovej (PIR) peny sú v niektorých oblastiach podobné či obdobné ako vlastnosti polyuretánovej (PUR) peny. Jednou z týchto vlastností je nízka objemová hmotnosť a vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Princíp spracovania PIR aj PUR peny je prakticky zhodný – vznikajú reakciou polyolu a isokyanátu (v prípade PIR polyisokyanurátu), avšak to, čo sa predáva pod pojmom PIR pena (isokyanurátová pena) je v skutočnosti vždy kombinácia PUR a PIR peny, keďže čistý PIR nie je využiteľný. Pomer PUR/PIR peny určuje zvyčajne tepelnú odolnosť – čistý PIR vydrží až okolo 250 °C, tvrdá PUR pena potom cca 120 °C – kombináciou týchto materiálov tak vzniká odolnosť niekde medzi týmito dvomi teplotami.

Je dôležité podotknúť, že ani u PIR, ani u PUR peny nevznikajú pri horení kvapky, takže materiál neodkvapkáva. Len čo sa plameň dotkne povrchu izolácie, nastane jeho zuhoľnatenie. Nedochádza tak k ďalšej škode pri tavení tohto materiálu.

Na rozdiel od PUR peny, ktorá môže byť dodávaná v rôznych skupenstvách a je často používaná ako striekaná izolácia, je PIR pena dodávaná vo forme dosiek, ktoré sú po oboch stranách vybavené rozličnými materiálmi – najčastejšie plastom či plechom. Ide o tzv. sendvičové panely či kašírované dosky, ktoré sú zväčša vyrábané kontinuálnym spôsobom. Najčastejšie sa s touto formou PIR peny stretnete v potravinárskom či energetickom priemysle.

Výhody penovej izolácie

Ako už bolo povedané, penová izolácia je obľúbená pre celý rad dôvodov. Jedným z nich je fakt, že má veľmi nízku hmotnosť, takže nijako výrazne nezaťažuje konštrukciu.

V prípade zvolenia striekanej izolácie potom máte možnosť zatepliť aj príliš zložito prístupné miesta a utesniť všetky škáry a nedokonalosti. Vďaka tomu, že je pena aplikovaná v kvapalnom skupenstve a až po dopade sa premení na penu, je tu možnosť vytvoriť celkom neporušenú vrstvu izolácie, ktorá dokonale priľne takmer k akémukoľvek povrchu a zabraňuje tak vznikom tepelných mostov, plesní či ukladaniu kondenzácie.

Chytrá pena je zároveň plne zdravotne vyhovujúca a je vhodná dokonca aj pre alergikov. Popritom je šetrná k životnému prostrediu a vďaka nulovej nutričnej hodnote si na nej nepochutnajú hlodavce ani hmyz.

Ak uvažujete o tej správnej izolácii pre váš dom, obráťte sa na nás. Máme bohaté skúsenosti a radi vám pomôžeme zvoliť riešenie presne šité na vašu konkrétnu situáciu.

Cenová kalkulácia