Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

7 dôvodov, prečo zatepliť dom

Poďme začať s pár číslami, ktoré hovoria za všetko. Dom či byt má v Českej republike zateplený takmer 60 % obyvateľov. Ďalších 30 % plánuje svoje obydlie zatepliť najneskôr do 10 rokov. Nie je sa čomu čudovať – vďaka investícii do zateplenia priemerného rodinného domu je možné ušetriť aj viac než 50 % nákladov za vykurovanie ročne. A že to nie je malá čiastka – práve vykurovanie tvorí podľa Českého štatistického úradu v priemere 14 % rozpočtu českej domácnosti. Stále viac ľudí si tak začína uvedomovať, že sa investícia do zateplenia vyplatí. A to nielen z dôvodu úspory, zateplenie domu má rad ďalších výhod. Poďme sa na ne pozrieť.

1) Kvalitnejšie a zdravšie bývanie

Vďaka zatepleniu vám vo vašom domove vznikne zdravší priestor k žitiu – už nemusíte riešiť kondenzáciu pár či vznik plesní, ktoré môžu značne podlomiť vaše zdravie. Vďaka kvalitnej izolácii (napr. chytrou PUR penou) vám nevzniknú tepelné mosty, ktoré sú typické pre staršie stavby a niekedy aj pre novostavby, pri ktorých bola izolácia odfláknutá. Tepelný most neznamená len tepelnú stratu, ale práve aj už spomenutú kondenzáciu vodných pár a vznik plesní.

2) Zvýšenie tepelnej pohody v dome

Vďaka tomu, že dom zvonka izolujete dostatočne hrubou vrstvou izolantu, sa stane to, že v zimnom období izolačná vrstva podstatne zvýši teplotu strechy, ktorú súčasne zvnútra ohrieva teplý vzduch. Nenastáva tak už to, že by ste v dome mali v zime neustále ľadové steny, o ktoré sa človek nemôže ani oprieť. Stena zároveň dlhšie drží teplo v miestnosti, nevlhne a nevznikajú tak mokré škvrny na omietke či plesne.

V letných mesiacoch je efekt opačný – izolačná vrstva slúži ako ochrana pred prehriatím stavby. Aj vo veľkých horúčavách preto nebudete umierať z neznesiteľného horka, ktoré sála do domu z nazhromaždeného tepla vo vonkajšej strane domu.

3) Predĺženie životnosti stavby

Izolácia domu vám okrem iného zaistí aj ochranu nosných konštrukcií, čím sa zamedzí prenikaniu poveternostných vplyvov do konštrukcie, ktoré znižujú jej životnosť. Použitím správneho izolantu zaistíte vonkajšie strany domu pred zrážkovými vodami, mrazom aj slnečným žiarením. Vďaka zatepleniu môže byť životnosť budovy predĺžená až o 30 rokov.

4) Menší zdroj vykurovania a využitie tepelných ziskov

Ak sa rozhodnete k zatepleniu, výrazne tým znížite jeho energetickú náročnosť. V neizolovaných stavbách môže často dochádzať k prekurovaniu vnútorných priestorov a k vykúreniu všetkých miestností sa spotrebuje veľmi veľa energie. Zároveň u nezateplených domov interiér rýchlo vychladne, čiže sa musí viacej kúriť – a tak sa kolobeh neprestajne opakuje. Zateplenie domu vám tento problém vyrieši.

5) Estetická a praktická funkcia izolácie

Ako už bolo povedané, zateplením zaistíte funkčnú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Ak sa rozhodnete stavbu izolovať, máte zároveň voľnú ruku pri výbere tej správnej fasády, ktorá presne sedí vášmu štýlu a vkusu. Je možné vybrať si z celej palety odtieňov a štruktúr či zrnitostí. Vhodnou možnosťou pre povrchovú úpravu izolačných systémov sú tiež fasádne obklady či obkladové pásiky vďaka svojmu nadčasovému vzhľadu, dlhej životnosti a nenáročnej údržbe.

6) Dotačné programy

Je pravdou, že hoci sú úspory za vykurovanie značné, vstupná investícia je pomerne nákladná záležitosť. Finančné bremeno vám môžu uľahčiť dotačné programy, napríklad veľmi obľúbený program Ministerstva životného prostredia Nová zelená úsporám, ktorá vám môže poskytnúť dotáciu až vo výške 50 % nákladov na zateplenie.

7) Vďaka zatepleniu chránite životné prostredie

Práve tým, že vám izolačná vrstva dokáže udržať vyprodukované teplo vnútri domu a nemusíte teda toľko kúriť, znížite jeho energetickú náročnosť, čo znamená, že súčasne znížite emisie skleníkových plynov (CO₂). Ročne tak v priemere 1 m³ tepelnej izolácie dokáže ušetriť až 50 kg emisií CO₂. Izolanty sú zároveň často ekologické, aspoň z časti recyklovateľné a sú zdravotne vyhovujúce. Investícia do zateplenia domu či bytu sa tak skutočne vyplatí.

Cenová kalkulácia