Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

PUR pena a jej požiarna odolnosť

PUR pena a oheňNa stavbu nehnuteľnosti ľudia nazerajú z rôznych pohľadov - praktickosť, ekológia, cena, vizuálna stránka. Dôležité je nezabúdať aj na to, ako svoje nové bývanie či výrobnú halu ochrániť pred požiarom. Samozrejmosťou je zabezpečenie nehnuteľnosti podľa vyhlášky O technických podmienkach požiarnej ochrany stavieb (23/2008 Zb.) a jej románe, ničivým následkom však môže pomôcť predchádzať aj výber použitých materiálov.

Na výbere materiálu záleží

Podľa štatistiky Hasičského záchranného zboru Českej republiky dochádza na našom území priemerne 51 požiarom denne. Približne polovicu z nich pritom tvoria požiare bytových a rodinných domov, v ďalších 38 percentách ide o používané či opustené firemné priestory. Stopercentná ochrana pred vznikom požiaru nezískate nikdy, existujú ale opatrenia, ktoré znižujú jeho riziko. Jedným z nich je aj použitie správnej izolácie pri stavbe či rekonštrukcii daného objektu.

Často voľbou zákazníkov sú rôzne varianty PUR peny, napríklad Chytrá pena, ktorá ponúka mnoho výhod oproti izolácii minerálnou vatou: minimum škár a tepelných mostov, ekologickosť, potrebná vrstva a teda maximálne zachovanie priestoru, rýchlosť aplikácie, minimálne mimoriadne tepelnoizolačné vlastnosti av poslednom rade aj životnosť dosahujú až 30 rokov.

Samozhášavý neznamená nehorľavý

Pokiaľ ste pre izoláciu svojej nehnuteľnosti vybrali PUR penu, pravdepodobne vám bolo povedané, že sa jedná o samostatný materiál. To je pravda, je ale dôležité, aby ste si zistili, že tento výraz neznamená, že je PUR pena nehorľavý materiál. Výhodou tejto vlastnosti je fakt, že pokiaľ dôjde k znieteniu PUR peny, tento materiál nekvapká a spomaľuje horenie, čím môže dôjsť k samovoľnému uhaseniu ohňa, v prípade menšieho požiaru potom získate čas uhasiť skôr, ako sa rozšíria a napácha veľké škody.

V prípade, že sa nepodarí oheň včas uhasiť, však môže PUR pena vzplanúť. Je preto nutné privolať čo najrýchlejšie pomôcť, chrániť sa pred nadýchaním dymu a pokúsiť sa o oheň v zárodku uhasiť hasiacim prístrojom, pokiaľ je to bezpečne. Ak sa oheň už príliš rozšíril, radšej namiesto čo najrýchlejšie spustiť aj so všetkými ďalšími živými bytosťami, ktoré sú v ňom prítomné.

Bez ohľadu na to, aký izolačný materiál ste pre svoju nehnuteľnosť zvolili, nikdy neobchádzajte bezpečnostné nariadenia a vybavte sa predpísaným vybavením, ako sú požiarne hlásiče a hasiace prístroje, aby ste ochránili svoje zdravie aj majetok.

Cenová kalkulácia