Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Prečo izolovať aj žumpu alebo septik?

Zateplenie a hydroizolácia fasády je dnes už úplnou samozrejmosťou, nemenej dôležitá je ale aj perfektná hydroizolácia žumpy. V opačnom prípade hrozí, že odpadné vody presiaknu do pôdy a znečistia ju. Ako vyzerá ideálna izolácia septiku či žumpy a ako sa robí?

Izolácia a hydroizolácia stavby vám zaistí príjemnejšie bývanie – hlavnou podmienkou je ale použitie kvalitného a spoľahlivého materiálu, ktorý dlho vydrží a zaručí vám precízny výsledok. To isté platí pri izolácii septiku.

Radšej žumpu alebo septik?

Žumpa predstavuje jednoduchšie riešenie a je aj finančne menej nákladná. Ide ale o bezodtokovú betónovú alebo plastovú nádrž, ktorá slúži k zadržaní odpadných vôd (betón je vždy kvalitnejšou alternatívou). Tie je potom potrebné nechať pravidelne vyvážať fekálnym vozom.

V septiku sa odpadná voda prečisťuje (zvyčajne v troch komorách) a až potom sa vypúšťa do kanalizácie. Obstarávacia cena je vyššia, ale zase s ním budete mať menej starostí.

Izolácia septiku – prečo ju nepodceňovať?

Hlavným dôvodom je to, že izolácia efektívne zabráni prieniku akýchkoľvek kvapalín – a to ako dovnútra, tak aj von. Splašky nepresakujú do pôdy a nehrozí ani poškodenie základov okolitých stavieb. K tomuto účelu sa často využívajú hydroizolačné fólie (zvyčajne z PVC), zďaleka nie všetky produkty podobného typu sú ale dostatočne spoľahlivé.  Samozrejme vždy záleží od výberu firmy – riaďte sa klientskymi referenciami a osvedčenými skúsenosťami. Ak chcete septik zaistiť hydroizoláciou dodatočne, je nutné ho najprv vybrať a vyčistiť.

Za nás môžeme odporúčať hydroizolačné nátery Chytrá pena – polyureu alebo silikón. Obidva sú pre hydroizoláciu septikov perfektne uspôsobené a ani extrémne teploty (od -40 až do 80 °C) nepredstavujú problém.

Typy hydroizolačných systémov

Polyurea je vodotesná membrána. Ide o ekologický a plne spojený materiál, ktorý sa aplikuje nástrekom alebo valčekom.

Aj silikón tvorí ucelenú vrstvu. Obidva materiály vynikajú vysokou priľnavosťou, odolnosťou voči chemickým látkam a korózii a minimalizujú nárast baktérií. Je možné ich aplikovať na armovaný betón, polystyrén, asfaltové vrstvy, drevený podklad aj PUR penu.

Nikde žiadne medzery

Toto kritérium je pre správnu izoláciu žumpy kľúčové – musí sa starostlivo izolovať aj v rohoch a spojoch. Hydroizolačné nátery Chytrej peny túto podmienku splňujú a pýšia sa navyše dlhou životnosťou. V nezmenenom stave vydržia aj päťdesiat rokov a sú celkom nepriepustné – v súlade s normou ČSN.

Cenová kalkulácia