Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Na čo myslieť pri izolácii základov?

Aby vám stavba dlhodobo spoľahlivo slúžila, je treba sa postarať o kvalitnú izoláciu základov proti zemnej vlhkosti. Ochráni váš dom nielen pred unikaním tepla, vznikom plesní a navĺhaním stien, ale rovnako pred prenikaním radónu z podložia.

Prečo je izolácia základov tak zásadná? Pokiaľ je urobená nesprávne alebo nie je vôbec, môže dochádzať k vlhnutiu muriva či vzniku plesne. To ale nie sú jediné problémy, ku ktorým môže dôjsť – od neizolovaných základov môže dom premŕzať a potom bude popraskaná omietka zďaleka vaším najmenším trápením.

Zateplenie základov PUR penou

Prečo tento materiál zvoliť? Jedná sa o materiál, ktorý je zdravotne vyhovujúci, vysoko odolný a vhodný aj pre alergikov. Vďaka aplikácii nástrekom vznikne neporušená jednoliata vrstva. PUR pena má schopnosť po aplikácii mnohonásobne zväčšiť svoj objem, takže funguje ako perfektné tesnenie – nevznikajú prestupy ani trhliny. Preruší tepelné mosty, neláka hlodavce ani ďalších škodcov a jej životnosť môže dosiahnuť aj viac než 30 rokov.

Zateplenie odborníkmi navyše prebehne veľmi rýchlo – stavby do 150 m² je možné zatepliť v priebehu jedného dňa. Do zatepľovania svojpomocne sa rozhodne nepúšťajte – izolácia PUR penou vyžaduje technickú znalosť, odbornosť a skúsenosť. Bez potrebných skúseností a kvalifikácie nedosiahnete požadovaný výsledok  a už vôbec nie optimálne vlastnosti produktu.

Staršie stavby aj novostavby

U starších stavieb často izolácia základov celkom chýba. Konštrukcia preto premŕza a dochádza aj k ďalším zbytočným komplikáciám. Riešením môže byť dodatočné zateplenie. V prípade starších stavieb je celý proces náročnejší – základy sa musia čiastočne odkopať, vyčistiť a nechať dôkladne oschnúť. Až potom môže prísť na radu aplikácia PUR peny.

Izolácia základov novostavby je menej zložitá – stačí základy očistiť. Aplikácia vždy prebieha na suchý povrch.

Izolácia a hydroizolácia pomocou Chytrej peny

Pri zateplení základovej dosky sa Chytrá pena kombinuje s hydroizolačnými systémami – napríklad systémom polyurea alebo silikónom. Na skladbu sa potom aplikuje vyrovnávacia vrstva z betónu a nakoniec aj povrchová úprava.

Skvelým riešením, ako významne ušetriť pri izolácii základov, môže byť rovnako použitie tvrdej polyuretanovej peny, ktorá má hydroizolačné vlastnosti. Kvalitnú hydroizoláciu aj tepelnú izoláciu tak zaistíte jedným nástrekom. Nie je problém striekanou penou izolovať aj nerovnomerné konštrukcie.

Cenová kalkulácia