Mäkká, polotvrdá a tvrdá PUR pena – v čom je rozdiel?
Polyuretánová izolácia v súčasnosti patrí k najobľúbenejším izolačným materiálom. Často sa však môžete stretnúť s pojmami ako mäkká alebo polotvrdá pena. Čo ktorý z nich znamená a v čom sa jednotlivé peny líšia?
K najväčším prínosom polyuretánovej peny patrí jej dlhá životnosť aj fakt, že vrstva izolácie nemusí byť tak silná, ako napríklad u minerálnej vaty, a konečný výsledok bude porovnateľný. Navyše pomáha predchádzať vzniku plesní, neláka škodcov, spoľahlivo chráni pred horkom a chladom a vydrží aj desiatky rokov (samozrejme za predpokladu, že je aplikovaná odborne). Významne zníži vaše prevádzkové náklady a zvýši kvalitu vášho života.
To všetko sú už dobre známe vlastnosti, ktoré jasne svedčia v jej prospech a lákajú nových záujemcov o kvalitné a predovšetkým trvalé zateplenie. Možno ste sa ale už stretli aj s typom peny s tzv. „otvorenou bunkovou štruktúrou“ a „uzavretou bunkovou štruktúrou“. Čo si pod podobným označením predstaviť?
Mäkká PUR pena a jej využitie
Obecne peny delíme na mäkké a tvrdé, prípadne ešte polotvrdé (EKO H 200). Odlišnosť medzi jednotlivými druhmi pien spočíva práve v rozdielnej bunkovej štruktúre, a teda aj trochu inom využití. Mäkká pena EKO S 500 je pena s otvorenou bunkovou štruktúrou. To znamená, že dokáže efektívne pohlcovať hluk a ruchy vo vašom okolí a zvuky neodráža.
Ide o ľahký stavebný materiál so stálymi vlastnosťami, ktorý slúži hlavne k zatepleniu stien, stropov, krovov, podkroví a všetkých oblastí, kde materiál nebude zbytočne zaťažovaný. Zdravotne je plne vyhovujúca a vytvára súvislú bezšvíkovú vrstvu. Veľkým plusom je jej schopnosť bez problémov utesniť aj tie najmenšie škáry a praskliny – keď sa nanesie, niekoľkonásobne zväčší svoj objem. Aplikuje sa pomocou nástreku.
Kedy sa používa polotvrdá pena?
Tvrdé a polotvrdé PUR peny majú uzavretú bunkovú štruktúru, čo im prepožičiava skvelé mechanické a hydroizolačné vlastnosti.
Polotvrdá polyuretánová pena pomáha predchádzať kondenzácii vodných pár. Je ideálna napríklad pri zateplení pivnice – najmä v prípade, že sa tam vyskytujú problémy s vlhkosťou (v suchej pivnici je možné použiť aj mäkkú penu).
Stretnete sa s ňou pri izolácii základov, priemyselných kontajnerov, ale tiež v kuchyniach a pri izolácii podláh alebo stien a stropov, prípadne na miestach, kde vás obmedzuje nedostatok priestoru.
Nie je paropriepustná a slúži ako efektívna parozábrana. Bráni vzniku plesní aj poškodeniu stavebnej konštrukcie. Pyšní sa mimoriadnou kvalitou a životnosťou, a podobne ako u mäkkej peny u nej nevznikajú spoje ani vzduchové priestory. Chemicky sa dokonale naviaže na kov, sklo, drevo aj tehlu.
Použitie určitého typu peny však vždy závisí od konkrétnej stavby – preto sa v každom prípade vyplatí pomoc odborného technika.