Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Ako zatepliť fasádu?

Ak sa chystáte zatepľovať fasádu svojho domu, myslite na niekoľko dôležitých zásad. Najskôr je potrebné zvoliť spôsob zateplenia a vybrať kvalitný materiál od prevereného dodávateľa, nemenej dôležité je ale aj dôkladné uskutočnenie špecializovanou firmou. Nad ktorými variantmi sa oplatí uvažovať?

V našich podmienkach sa stretnete s dvomi druhmi fasádneho zateplenia – s kontaktným zatepľovacím systémom a systémom odvetrávaných fasád. Každý z nich má trochu iné kritériá – obidva však môžu využiť polyuretánovú izolačnú penu.

Striekaná PUR pena prináša veľa výhod. Má schopnosť mnohonásobne expandovať – vďaka tejto vlastnosti sa ľahko dostane aj na horšie prístupné miesta a perfektne utesní všetky škáry. V čase nemení tvar ani sa nedrobí. Jej životnosť je obdivuhodná a predĺži životnosť celej vašej stavbe.

Stavte na dlhodobú investíciu

Vybrať ten najlacnejší materiál, aký na trhu nájdete, sa vám nemusí vyplatiť. Lepšie je myslieť do budúcnosti – rekonštrukcia zle izolovanej fasády by sa vám mohla ešte niekoľkonásobne predražiť. Zatiaľ čo precízne urobené zateplenie vám ušetrí rad starostí, času, nákladov na vykurovanie a bude vám spoľahlivo slúžiť pokojne aj desiatky rokov.

Vlastnosti polyuretánovej peny ostanú rovnaké až po dobu 30 rokov – a celkom možno aj dlhšie. Prehlásenie, že ide o doživotnú izoláciu, teda nie je nijako nadsadené. Navyše ide o vysoko ekologický materiál, ktorý je šetrný voči prírode – a po ekologickom bývaní je stále väčší dopyt.

Kontaktný systém či prevetrávaná fasáda?

Pred samotným zateplením je nevyhnutné pripraviť podklad – musí byť suchý a rovný. Potom sa k fasáde pevne prichytí izolačná vrstva (zvyčajne polystyrén alebo minerálne vlákna) – odtiaľto tiež názov kontaktná fasáda – ďalej sa natiahne stierková hmota, do ktorej sa vtlačí perlinka. Nasleduje aplikácia omietky. V tomto prípade je tiež možné použiť tvrdú Chytrú penu, ktorá umožňuje tenšie vrstvy izolácie a pritom porovnateľný výsledok. Kontaktný zatepľovací systém sa ale príliš neodporúča u starších objektov – kvôli možným problémom s vlhkosťou.

Odvetrávaná fasáda naopak vlhkosť z obvodového muriva odvádza. Súčasťou konštrukcie je totiž vetracia medzera (medzi roštom a pohľadovou vrstvou). Nemusíte sa teda báť vlhkosti ani vzniku plesne. U tohto systému zateplenia sa používa mäkká PUR pena s otvorenou bunkovou štruktúrou. Tento spôsob je vhodný pre novostavby, drevostavby aj staršie budovy, ktorých majiteľov sužujú problémy s vlhkosťou či plesňou.

Vyhľadajte pomoc odbornej firmy

Zateplenie fasády zverte odborníkom – inak hrozí, že nedocielite optimálne vlastnosti produktu a zateplenie nebude tak účinné, ako by mohlo byť. A v horšom prípade bude nutné ho vykonať znovu a poriadne. Vyberte si preto firmu s dlhoročnou pôsobnosťou na trhu a preukázateľnými skúsenosťami a overte si, aký materiál ponúka – aké sú parametre daného produktu a sú skutočne zodpovedajúce? Najprv urobte dôkladný prieskum a až potom stavte na istotu – vyhnete sa tak zbytočnému trápeniu.

Cenová kalkulácia