Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Ako ušetriť za plyn?

Zdražovanie energií sa nevyhlo takmer nikomu, navyše sa zdá, že ešte nie je u konca. Ak patríte medzi približne 50 percent českých domácností, ktoré kúria plynom, pravdepodobne už viete, že v súčasnej dobe zmena dodávateľa veľkú úsporu neprinesie. Existuje ale niekoľko ďalších možností, ako výdaje za plyn znížiť.

Investujte do úsporného kotla

Na prvý pohľad sa vysoká investícia do nového kotla nejaví ako šetrenie, práve naopak. Staré plynové kotly však ani zďaleka nedosahujú účinnosti moderných kondenzačných plynových kotlov, čo sa negatívne odráža aj na vašom vyúčtovaní za plyn. S financovaním nákupu nového kotla vám navyše môžu pomôcť dotačné programy, napríklad Nová zelená úsporám.

Samotný kotol ale nestačí. Aby správne, a teda úsporne fungoval, je potrebná jeho pravidelná údržba a servisovanie. Nezabúdajte ani na revízie komína a dymovodu.

Kúrte s rozmyslom

Prekurovanie, na ktoré je zvyknutých takmer 70 percent českých domácností, negatívne ovplyvňuje nielen vaše peňaženky, ale najmä vaše zdravie. Znížením teploty na 18 až 20 stupňov zvýšite odolnosť svojho organizmu, budete imúnnejší voči nachladnutiu a ešte k tomu výrazne ušetríte.

Paradoxne môže váš účet za plyn navyšovať aj zatváranie radiátorov pred odchodom z domu alebo napríklad na hory. Váš byt alebo dom pri zatvorenom kúrení totiž rýchlo vychladne a k jeho následnému vykúreniu tak bude treba oveľa viac energie. Radiátory preto nevypínajte, len znížte teplotu na 17 až 18 stupňov.

Zamedzte tepelným stratám

Ani ten najúspornejší kotol vám neušetrí peniaze, pokiaľ budete kúriť pánubohu do okien. Teplo najčastejšie uniká v okolí dvier a okien, stenami alebo strechou. Ak si nie ste istí, kde dochádza k najväčším tepelným stratám, pozvite si odborníka s termovíziou, ktorý odhalí tepelné mosty aj ďalšie slabé miesta objektu. Meranie sa má ideálne vykonávať pri vonkajších teplotách okolo 5 stupňov Celsia.

Najmä u starších objektov uniká až 40 percent energie oknami a dverami. Ich výmena môže byť ďalšou jednorazovou investíciou, ktorá sa vám v dlhodobom horizonte vyplatí. Nemenej dôležité je zateplenie stropu, strechy a stien. Zateplenie striekanou penovou izoláciou je rýchle, ekologické a ušetrí vám až 70 percent nákladov za vykurovanie, investícia doň sa vám preto vráti do niekoľkých rokov.

Potrebujete poradiť, ako riešiť izoláciu vášho domu, aby ste znížili účet za plyn? Kontaktujte nás, radi s vami preberieme všetky možnosti.

Cenová kalkulácia