Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Ako spávne zatepliť podkrovie?

Chcete rozšíriť obytný priestor domu o podkrovie? Nemôžeme vám to mať za zlé – skosené steny podstrešného priestoru dodávajú tomuto miestu istý romantický nádych a môžu vyčariť skutočne útulné bývanie. Vytvoriť miesto na spanie v podkroví býva aj obľúbeným variantom k rozšíreniu miesta na chatách či chalupách. Zateplenie podkrovia je zároveň najdôležitejšie z celej konštrukcie domu. Chráni totiž dom pred únikom tepla a súčasne zabraňuje prehrievaniu budovy v letných mesiacoch.

Či už sú vaše zámery akékoľvek, rozhodne by ste zateplenie podkrovia nemali podceniť. Zatepliť ho nie je len tak a môže sa pri ňom narobiť veľa chýb, ktoré môžu mať veľmi nepríjemné následky. Dnes sa preto pozrieme na to, ako podkrovie riadne pripraviť a aké sú najlepšie spôsoby izolácie.

Spevnenie a zvýšenie únosnosti krovu

Krov je nosnou konštrukciou celého podkrovia, na ktorej zároveň stoja strešné vrstvy. A napriek tomu, že sa izolantom hovorí „vata“, pri celoplošnej izolácii je jej váha značná, bude teda zo všetkého najskôr zrejme treba jednotlivé krokvy zosilniť a krov podporiť, aby váhu uniesol. K tomuto úkonu bude najlepšie povolať statika, ktorý vám presne vyráta výstuhy, potreby stiahnutia oceľovými lanami či materiálnu výmenu a vy tak hneď v začiatku neurobíte chybu. V tomto kroku záleží aj na zvolenom materiáli izolácie – výhoda izolácie PUR penou je obecne jej veľmi nízka hmotnosť aj pri zateplení rozsiahlych plôch.

Príprava strechy

Predtým, než vôbec začnú zatepľovacie práce, je potrebné pripraviť krov, aby bol zaistený pred dažďom, vetrom a snehom. Je tiež nutné strážiť si správne ukladanie strešnej krytiny aj položenie a kotvenie poistnej hydroizolácie.

Zároveň je nevyhnutné vytvoriť kotviaci rošt v tvare mriežky, do ktorého bude izolácia vsadená. Rošt môže byť buď drevený, alebo mať oceľový profil. Pri výbere sklenej vaty ako izolantu ju potom vtlačíte do vytvorenej mriežky a utesníte ju na všetkých stranách. Pokiaľ si zvolíte PUR penu, nemusíte sa obávať vytvorenia tepelných mostov alebo nedostatočného utesnenia izolantu – pena okamžite priľne ku všetkým povrchom perfektne vyplní všetky škáry.

Izolácia PUR penou vs. sklenou vatou

Najskôr sa pozrime na striekanú izoláciu tzv. chytrou PUR penou. Vďaka svojim vlastnostiam ide o kompletne bezškárové zateplenie – pena ihneď priľne k povrchu, vyplníte s ňou aj ťažko prístupné miesta či zložité detaily. Pritom sa u nej nemusíte obávať tvorby plesní či prieniku vzduchu, tj. nevzniká vo vnútri kondenzácia. PUR pena vytvára vzduchotesnú vrstvu, ktorá zároveň vyniká svojou dlhou životnosťou. A čo viac – chytrá pena je ekologická a plne zdravotne vyhovujúca.

Na výber máte z mäkkej a tvrdej peny. Otvorená bunková štruktúra u tých mäkkých sa stará o pohlcovanie všetkých nežiaducich zvukov. Naopak uzavreté bunky v štruktúre tvrdých pien zabraňujú prieniku vlhkosti a slúžia ako parozábrana. Nemusíte už teda inštalovať vrstvu paropriepustnej fólie, ako je tomu v prípade iných druhov izolácie.

Na druhej strane je inštalácia sklenej vaty o niečo zložitejšia a rizikovejšia. Do jednotlivých polí roštu sa umiestnia pásy izolácie, ktoré je najprv treba narezať na požadovanú veľkosť. V určitých prípadoch je tiež potrebné izoláciu upevniť lankami. Pri aplikácii je bezpodmienečne nutné, aby ste používali ochranné pomôcky, ako sú rukavice, respiračné rúška a okuliare – môže dochádzať k uvoľňovaniu vlákien, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Ďalej je nevyhnutné izoláciu pokryť paropriepustnou fóliou, ktorá bráni prieniku vlhkosti. Pokiaľ sa parozábrana nesprávne položí, môže nastať kondenzácia vody a následnému tlenie nosných trámov.

Možnosti skrytia izolačnej vrstvy

Hneď ako je izolácia na svojom mieste, môžete sa začať venovať estetickej stránke, a teda jej skrytiu pred zrakmi obyvateľov domu. Pohľadovú vrstvu si môžete zvoliť z rôznych materiálov – primárne zo sadrokartónu, preglejky či OSB dosky. Tento povrch sa buď natrie, alebo funguje ako finálna pohľadová vrstva, pričom záleží ako na architektovi, tak na vašom štýle a vašich požiadavkách.

Pokiaľ si neviete rady a chceli by ste pomôcť so zateplením podkrovia či iných častí domu, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme a pomôžeme vybrať to najlepšie riešenie.

Cenová kalkulácia