Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Ako sa pripraviť na izoláciu PUR penou?

Budete zatepľovať dom? Chcete, aby izolácia prebehla čo najrýchlejšie, ale neviete ako sa vopred pripraviť? V našom článku vám poradíme, čo všetko schovať, zakryť alebo utesniť pred samotnou aplikáciou PUR peny.

Výhody izolácie PUR penou

Izolačné materiály sa líšia cenou aj spôsobom nanášania. PUR pena patrí medzi najobľúbenejšie izolácie. Jej najväčšími výhodami sú dlhá životnosť a nízka tepelná vodivosť.

V prípade PUR peny nemusí byť vrstva izolácie tak silná ako u vaty – a pritom možno dosiahnuť rovnakých izolačných účinkov. Zároveň sa nemusíte obávať drobeniu ani vzniku škár, ktoré hrozia u izolácie polystyrénom. Striekaná pena po aplikácii expanduje viac než 100násobne a spoľahlivo utesní aj tie najmenšie medzery.

Začnite prípravou podkladu

Zatepľovaniu PUR penou predchádza dôkladná príprava. Povrch, na ktorý budete PUR penu nanášať, je nutné pred aplikáciou skontrolovať, prípadne ho špeciálne upraviť pre lepšiu priľnavosť. Musí byť suchý a zbavený mastnoty aj prachu.

Minimálna teplota podkladu je 10 °C. Pod túto hodnotu nie je možné aplikovať. Ani príliš vysoká teplota nie je vhodná – ideálna je maximálna teplota 25 °C.

Ďalšia príprava závisí od konkrétnej situácie na stavbe. Ak má niekto pripravené profily na sadrokartón, musia byť oblepené obojstrannou páskou na sadrokartóny, ktorú možno po aplikácii peny ľahko olúpať.

Plechový podklad je zase treba najskôr odmastiť, a potom na neho naniesť pieskovú penetráciu. Tá povrch zdrsní, aby na ňom pena držala. U prašných podkladov, ako je tehla alebo betón, sa nanáša klasická penetrácia – povrch odprašní.

Vypratanie priestoru

Pri zateplení interiéru je nevyhnutné odpratať nábytok, aby priestory boli dobre prístupné. Nezabudnite ani zakryť všetko podstatné – PUR pena sa z nábytku aj zárubní dverí ťažko odstraňuje. Zakryte tiež okná a pohľadové trámy – sú treba strečové fólie.

Dôležitá je aj teplota priestoru

Vplyv okolitého prostredia môže byť rozhodujúci. Pre najlepšiu aplikáciu je dôležité dodržať minimálnu okolitú teplotu 8 °C. Nutné je dbať tiež na mieru vlhkosti.

Ak vykonávate izoláciu v exteriéri, myslite na to, že rýchlosť vetra by nemala presahovať 5 m/s. Bežné poveternostné podmienky sú v poriadku, aplikáciu však nemožno vykonávať za dažďa či silného vetra. Vietor by PUR penu roznášal preč.

Cenová kalkulácia