Viac než izolácia ...
phone+421 904 092 669
Znáte z TV - Loskuták

Ako izolovať starý dom proti vlhkosti?

Napriek tomu, že má bývanie v starých domoch svoje čaro, ich obyvatelia sa často stretávajú s nadmernou vlhkosťou a jej následkami, ako je pleseň, huby, negatívny vplyv na ľudské zdravie a zníženie životnosti stavebného materiálu. Tento problém má však svoje riešenie – dodatočnú hydroizoláciu.

Nájdite príčinu

Vlhkosť v dome môže mať mnoho príčin. Než sa pustíte do nápravy súčasného stavu, je potrebné zistiť, akými cestami sa vlhkosť do domu dostáva. V prípade starších domov ide často o kombináciu niekoľkých faktorov. Môže ísť o starú strechu, ktorou zateká kvôli prasknutým strešným taškám či narušenému oplechovaniu, alebo o zlú či chýbajúcu izoláciu podlahy alebo stropu.

Častým vinníkom mokrých stien je tiež nevhodný alebo narušený zvod dažďovej vody. Pokiaľ nie sú odkvapy dostatočne zvedené, voda z nich tečie priamo ku stenám domu, kde sa vsakuje a zvyšuje vlhkosť. Či už je príčina nadmernej vlhkosti akákoľvek, je potrebné ju čo najskôr odstrániť. Ak ide len o odkvapy, hravo si poradíte sami. Ak však prichádza vlhkosť zo strechy, je treba ju opraviť, prípadne zaizolovať strop napríklad pomocou Chytrej peny. Pokiaľ ale odkvapy fungujú, strecha nepreteká a váš dom vlhne kvôli zemnej vlhkosti prechádzajúcej podlahou a stenami, bude potrebné pustiť sa do sanácie a následnej hydroizolácie.

Vezmite to od podlahy

Ak nemáte čas a chuť púšťať sa do izolácie svojpomocne, prizvite si na pomoc profesionálov. S trochou snahy a šikovnosti si však poradíte aj sami. Prvým krokom by malo byť odizolovanie základov a následná drenáž. Odkopte zeminu k základom (ale nie hlbšie), nechte preschnúť a vložte do vykopaných dier nopovú fóliu, ktorá zaistí odvetranie. Nasledovať bude geotextília, štrk a drenážna trúbka, navrch patria väčšie okruhliaky alebo kamienky.

Ďalším krokom je izolácia podláh v dome. Tá sa môže v rôznych miestnostiach líšiť, základom je však odstránenie pôvodnej krytiny a ďalších vrstiev. V závislosti od pôvodnej vrstvy je možné vysypať podlahu štrkom, ten prikryť armatúrou a zaliať vrstvou betónu. Alternatívou je použitie cementovej stierky a následná aplikácia asfaltovej izolácie. Ďalej prichádza na rad izolácia, napríklad v podobe polystyrénu. Nasledovať bude asfaltová lepenka, kovová armatúra a ďalšia, čo najrovnejšia vrstva betónu. Tá je potom pripravená na položenie podlahovej krytiny.

Jednoduchším spôsobom je použitie Chytrej membrány silikón. Po príprave povrchu stačí použiť penetračný náter, aplikovať Chytrú membránu silikón, potom naniesť ďalšiu vrstvu penetračného náteru a následne použiť napríklad maltu a keramickú povrchovú úpravu. Táto hydroizolácia je ekologická, odolá aj veľkému zaťaženiu (napríklad v garáži), nemá žiadne spoje, dokonale priľne k povrchu a ponúka skvelé izolačné, chemické aj mechanické vlastnosti.

Cenová kalkulácia